Definicja

Foto – Adam Grzesik, projekt Workplace: less waste office dla Nordea

BIURO LESS WASTE to dostosowana do precyzyjnie zdefiniowanych celów użytkownika funkcjonalna, dostępna i nowoczesna przestrzeń, zaprojektowana specjalnie z myślą o niskich kosztach utrzymania i minimalnych kosztach operacyjnych, trwałości i elastyczności rozwiązań oraz przyszłym wykorzystaniu jej elementów bez ich marnowania.

Koncepcja less waste oznacza kompleksowe podejście do projektowania, uwzględniające cały cykl życia stosowanych w projekcie produktów i rozwiązań, w celu ograniczenia wpływu aranżacji na środowisko i odpadów powstających wskutek eksploatacji i demontażu.

W szczególności, to wybór trwałych materiałów i produktów, których cykl życia jest zamknięty lub będzie zamknięty w ciągu najbliższych 5 lat oraz wykorzystanie już używanych. To także takie rozwiązania funkcjonalno-materiałowe, które przedłużą cykl życia biurowej aranżacji. Często są to dość trudne decyzje, które wymagają czasu, zaangażowania i szczegółowych analiz, gdyż intuicyjne wybory mogą nie być najbardziej korzystne dla środowiska.

To wreszcie staranna analiza potrzeb użytkowników – obecnych i przyszłych oraz umiejętna realizacja tych oczekiwań w projekcie. Zmiany biura czy jego rearanżacja są dużym obciążeniem dla środowiska, a ponadczasowa i elastyczna aranżacja sprawią, że zadowoleni użytkownicy zostaną w danym miejscu na dłużej.